Záhradná a krajinná architektúra a jej úloha
„História krajinnej architektúry siaha až do antickej kultúry. Silné základy profesie položilo talianske renesančné, francúzske barokové a anglické prírodno-krajinárske záhradné umenie, ktoré prirodzene vyústili do samobytnej profesie označovanej už od prvej polovice 19. storočia ako krajinná architektúra (z anglického originálu Landscape Architecture).“
V dnešnej dobe zohráva dôležitú úlohu pri plánovaní krajiny, pri zmiernení dopadov klimatickej krízy, úbytku biodiverzity v krajine a mnohé iné. Hlavnou úlohou krajinnej architektúry je nájsť rovnováhu medzi prírodným a urbanizovaným prostredím. Na dosiahnutie tohto cieľa a teda vytvorenie prírodného prostredia využíva modeláciu terénu, úpravu pôdnych podmienok, výsadbu rôznych vegetačných prvkov zelene, vodu (vo forme rôznych vodných plôch, akumulačných zariadení, dažďových záhrad). Využíva tiež prvky drobnej architektúry ako sú altánky, pergoly, mobiliár a pod. Krajinná architektúra odráža potrebu ľudí spájať sa s prírodou, pretože trávenie aj malého množstva času v prírode zlepšuje fyzické aj duševné zdravie ľudí. Ďalším zdravotným benefitom sú rastliny, ktoré sú jednou z najdôležitejšou zložkou boja proti znečisteniu ovzdušia, znižujú teplotu vzduchu a emisie. Záhradní architekti používajú rastliny vo všetkých druhoch projektov, čím zabezpečujú celkové zvýšenie počtu zelene v mestách a obciach. Krajinná architektúra teda zahrňuje ekológiu, architektúru, umenie, prírodné vedy a spoluprácu so stavebným inžinierstvom, arboristikou a mnohými ďalšími profesiami. V užšom slova zmysle je krajinná architektúra záhradná architektúra.
Prečo osloviť záhradného architekta?
1. Záhradný architekt zvýši hodnotu vášho domova a v porovnaní s ostatnými nehnuteľnosťami zvýši jej hodnotu o 15 %. Záhradný architekt rozšíri váš obytný priestor a vy tak využijete svoju záhradu naozaj naplno. Inštaláciou spevnených plôch v záhrade, sedenia, vonkajších kuchýň, ohnísk vytvorí príjemný a zároveň ekologicky udržateľný priestor pre váš pobyt na záhrade.
2. Záhradní architekti majú plán ako vašu záhradu premeniť na malý ekosystém, posúdia jej problémové časti, vyzdvihnú tie pozitívne. Vytvoria plán, ktorý sa zameria na konkrétne detaily ako bude vaša záhrada vyzerať. Pomôžu vám s výberom štýlu záhrady so zreteľom na jej okolie, s výberom materiálov, textúr, farieb.
3. Bezúdržbová záhrada neexistuje ale pre tých, ktorí hľadajú záhradu nenáročnú na údržbu je použitie pôvodných druhov drevín ideálnou voľbou. Tiež redukcia plochy intenzívne udržiavaného trávnika je cestou k záhrade s menším nárokom na údržbu. Takáto záhrada sa vám odmení životom v podobe hmyzu, motýľov a pod.
4. Záhradný architekt ponúkne správne riešenia v súvislosti so zmenou klímy, vytvorí dažďové záhrady, retenčné prvky, navrhne systém zelenej strechy, správne umiestni vegetačné prvky, navrhne priepustnú dlažbu, zadrží čo najviac vody na vašom pozemku. Na ochladenie v horúcich letných dňoch navrhne tiež prírodný bazén, jazierko či klasický bazén.
5. Návrh zavlažovacieho systému je neodmysliteľnou súčasťou projektu vašich záhrad. Vyžaduje si individuálny prístup závislí od celkovej koncepcie záhrady a potreby vody. Súčasťou takéhoto systému môže byť dômyselný systém kvapkovej závlahy, alebo zavlažovanie trávnikov. Je možné sa mu ľahko vyhnúť použitím vhodných druhov rastlín, alebo ho prispôsobiť rôznemu zdroju vody.
6. Záhradný architekt dodá kompletný sadovnícko-architektonický projekt vašej záhrady, ale pracuje tiež ako stavebný dozor, ktorý ponúka na stavbe rôzne riešenia a konzultuje ich s realizátorom plánu. Pracuje aj formou konzultačných hodín priamo v teréne alebo pomôže pri svojpomocnej realizácii záhradného projektu odborným dohľadom a pod.
Investícia do spolupráce so záhradným architektom je dôležitým krokom pre správne založenie a fungovanie vašej záhrady. Pokusy a omyly na vašej záhrade spôsobené neodbornými zásahmi sú častokrát drahšie ako úplný základ, ktorým je projekt vašej záhrady od záhradného architekta. Finančné náklady na takúto spoluprácu sú zanedbateľné v porovnaní s dodatočnými opravami a prerábkami.
Zdroje:
1. Doc. Ing. Attila Tóth, PhD. 2022. Krajinná architektúra – profesia pre súčasné výzvy a udržateľnejšiu budúcnosť [cit. dňa 31.12.2024] Dostupné na: https://www.archinfo.sk/diela/exterier/krajinna-architektura-profesia-pre-sucasne-vyzvy-a-udrzatelnejsiu-buducnost.html